top of page

Try out ja ilmainen treenijakso opiskelijoille - free rugby try out & trainings for HAMK student

Linna Rugby Club osallistuu Hämeen ammattikorkeakoulun Visamäen uusitun liikuntahallin avajaisiin keskiviikkona 14.2. Seura järjestää rugbyn kokeilutreenit kello 18-19.30. LRC haluaa osaltaan tukea opiskelijoiden liikkumista, ja seura tarjoaa try outin jälkeen HAMKin opiskelijoille mahdollisuuden osallistua ilmaiseksi Linnan treeneihin maaliskuun loppuun asti.

On the 14th of February 6-7.30pm Linna Rugby Club and HAMK are arranging a training session in the new HAMK gymnasium in Visamäki. We welcome you to attend! LRC wants to support students and the club offers free training courses for all HAMK students until the 31st of March.

Harjoittelemme maanantaisin Säästöpankkiareenalla klo 20.15-22 ja lauantaisin Kuntokeitaan tatamilla klo 16.30-18. Treeneihin voi osallistua tutustumisjakson aikana vapaasti, mutta haemme samalla uusia pelaajia miesten ja naisten joukkueisiin. Molemmat Linnan joukkueet pelaavat 1. divisioonaa. Pelikausi on toukokuun lopusta syyskuuhun. Treeneihin voi tulla myös myöhemmin mukaan kevätkauden aikana.

You ́ll train with the rest of the team in Säästöpankki arena every Monday from 20.15 till 22 and in Kuntokeidas on Saturdays from 16.30 till 18. We are looking for new players for the Men ́s and Women ́s teams both. Both teams play in the first division and the summer season lasts from May till the end of September.

Meillä ei ole pääsyvaatimuksia uusille harrastajille. Tärkeintä on halu oppia ja osallistua säännöllisesti harjoituksiin. Rugbyn on löytänyt omaksi lajikseen moni aikaisemmin jääkiekkoa ja kamppailulajeja harrastanut, mutta monelle pelaajistamme rugby on ollut ensimmäinen laji kilpatasolla. Uusien pelaajien ikähaarukka seurassamme on yleensä 20-25 vuotta.

Rugby suits well for people with background in Ice hockey, Martial arts or Track and field, yet for quite a few of our current players Rugby has been the first competitive sport and some players haven ́t really had a prior sport background at all. The most important thing for you and us is the willingness to learn new skills and to attend the training sessions. The average age of our new players is somewhere between 20 and 25 years.

Mitä varusteita tarvitaan?/ What gear do I need? Treenivarusteiksi riittävät kulutusta kestävä urheilupaita ja verkkarit tai sortsit, sekä lenkkarit tai nappikset. Kontaktitreeneissä suositellaan käytettäväksi hammassuojia.

All you need is a durable shirt, shorts or sweatpants and sneakers or cleats. During the contact training it is also recommended to wear a mouth guard.

Käykö rugby kalliiksi?/ Is Rugby an expensive sport? Ilmaisen treenijakson jälkeen lajin parissa jatkavilta peritään opiskelijajäsenmaksu (144€). Maksu kattaa treenit, peliasun ja pelimatkat. Nappikset maksavat muutamasta kympistä yli sataan euroon, hammassuojat saa jo parillakympillä. Virallisiin otteluihin osallistuvilta vaaditaan Suomen Rugbyliiton lisenssi (50€) ja rugbyn kattava vakuutus.

Seuran jäsenet saavat jäsenkortin, joka oikeuttaa alennuksiin seuran yhteistyökumppaneiden tuotteista ja palveluista.

After the free training period the yearly fee for a HAMK student is 144€. The fee covers the trainings, playing gear and trips to games. Cleats/ Boots prices vary from some tens of euros to 100+ euros, a decent mouth guard is some tens of euros. To play in the official Finnish Rugby Federation games the player is required to buy a license which is priced at 50 euros. You are also expected to acquire an insurance that covers Rugby. Members of Linna Rugby Club are given a member ́s card which entitles you special discounts on goods and services from our partners.

Tervetuloa tutustumaan treeneihin! See you in the training!

Lisätiedot/ More info www.linnarugbyclub.fi/pelaajaksi, hameenlinna@rugby.fi


Uutisnostot
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Uusimmat
Arkisto
Hae tägeillä
No tags yet.
bottom of page