top of page

TRC kaatui kauden viimeisessä ottelussa


Pete kikkailee. Yhdellä kädellä syöttäminen on aina meidän forkuilta ollut ankarasti kielletty, mutta valmentajana saa määrätä omat säännöt. Kuvat: Juha Tamminen

LRC:n miesten kausi 1. divisioonassa päättyi mehukkaaseen voittoon Tampere Rugby Clubista Pullerin kotikentällä.

Tiukan ottelun loppulukemat olivat 15-12.

Joidenkin laskelmien mukaan 17-12, mutta pistelasku on vaikea laji, koska rugbyssa pojoja tulee 5,3 tai 2 riippuen sitä kuka teki mitä ja tapahtuiko pisteisiin johtavia asioita juosten vai palloa potkaisemalla.

TRC virittelee hyökkäystä. Rugby on Suomessa sellainen pieni lajiperhe, jossa liki kaikki tuntevat vastustajansa nimeltä. Esimerkiksi tuo pallonsyöttäjää tukeva mörssäri on Avea, LRC:n perustaja- ja kunniajäsen. Pitänee vikitellä hänet jollain konstilla takaisin.

Turvavälien pitäminen on scrumeissa hieman haastavaa.

Mitä kaudesta jäi käteen?

Yksi voitto, jolla päästiin divarin peränpitäjän paikalta.

Nousujohteista peliä: Poria vastaan tuli pataan ikävästi, Espoolle pantiin jo kunnolla hanttiin ja Tampere kaatui.

Paljon peliminuutteja uusille kavereille paitsi Hämeenlinnasta, myös Seinäjoelta ja Kuopiosta.

Usko siihen, että Linnalla on jälleen tulevaisuus. Plus parinkymmenen äijän köörin kasaaminen lajiin, jossa mustelmia tulee takuuvarmasti, ei ole aina ihan helpoin asia. Saimme pelaavan kokoonpanon jokaiseen matsiin, seuran toiminnassa on mukana useampia lupaavia raakileita ja uskomme, että lisää jengiäkin löytää porukkaan pitkän talvikauden aikana.

Ilmoittelemme syksyn ja talven mittaan alkeiskursseista seuran kanavissa Facessa ja Instassa. Treenimme ovat aina avoinna uusille!

Kalle teki comebackin. Se on nättiä, kun iso mies jaksaa painaa.

Raine on vikkelä. Tässäkin hilpaisemassa ohi kyyrytaklaukseen pyrkijästä.

Gubbe täytti pääsi vihdoin tänä kesänä mukaan tosipeleihin. Meidän juniori <3


Uutisnostot
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Uusimmat
Arkisto
Hae tägeillä
No tags yet.
bottom of page